روحيه مثبت، عمر بيماران سرطاني را افزايش مي‌دهد

 

 

 

 

 

 

در سال‌هاي اخير شاهد فراگيرشدن بيماري‌هاي مرگبار بوده‌ايم. هر چند كه با پيشرفت‌هاي روزافزون پزشكي بسياري از اين بيماري‌ها قابليت پيشگيري، درمان و كند شدن روند ابتلا پيدا كرده‌اند ولي مساله مهمي كه در كنار شيوه‌هاي درماني مي‌تواند در بهبود افراد بيمار نقش زيادي داشته باشد روحيه فرد بيمار است. روحيه خوب و تغيير نگاه به بيماري باعث مي‌شود كه افراد اين بيماري‌ها را به جاي اينكه يك مصيبت بنامند يك نعمت بدانند و با وجود سختي‌هاي زياد بتوانند ساليان دراز با اميد و عشق در كنار عزيزانشان زندگي كنند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان در ادامه نوشت: تحقيقات مختلف و مشاهدات گوناگون نشان مي‌دهد كه روحيه افراد بيمار به اندازه درمان‌هايي كه روي آنها صورت مي‌گيرد در بهبودي‌شان تاثير دارد. احتمالا شما هم كساني را ديده‌ايد كه با وجود داشتن بيماري‌هايي مانند سرطان، روحيه خود را حفظ كرده‌اند و اميدوارانه و شاد به زندگي ادامه مي‌دهند، به حدي كه روحيه بالاي آنها گاهي باعث تعجب اطرافيانشان مي‌شود. اما متاسفانه اپيدمي تفكر مثبت و اميد در جامعه ما هنوز چندان كه بايد فراگير نشده است و بسياري از افراد هنوز كلمه سرطان از دهان دكتر خارج نشده، زمين و زمان بر سرشان خراب مي‌شود و تمام درها را بسته مي‌بينند و حجم زيادي از اندوه، نااميدي و انرژي منفي را روانه زندگي خود و اطرافيانشان مي‌كنند. فكرهاي منفي آنها و نااميديشان باعث مي‌شود كه روي بيماري هم زياد شود و در مدت كوتاهي بر آنها غلبه كند. شايد آنها از اين جمله بي‌خبر باشند يا شايد هم به آن بي‌اعتنا، ولي «تحقيقات ثابت كرده‌اند كه نگرش اميدوارانه و مثبت، موثر‌ترين راه درمان سرطان است.»


سابقه طولاني سرطان‌هراسي در جامعه ما
يك متخصص اخلاق پزشكي با اشاره به اظهارات برخي مبتلايان به سرطان مبني بر باز شدن دريچه جديدي از جهان هنگام ابتلاي آنها به اين بيماري تا حدي كه سالگرد ابتلايشان را جشن مي‌گيرند، در عين حال گفت: گفتن خبر بد به بيماران، مستلزم مهارت‌هايي فراتر از روش‌هاي علم پزشكي است و مهارت‌هاي وجودي و اصيل را مي‌طلبد. حميدرضا نمازي با بيان اينكه واژه سرطان در فرهنگ ايراني، معاني گزاف و مهيبي دارد كه بيماران هر درد و بلايي را بر آن ترجيح مي‌دهند، گفت: سرطان‌هراسي در جامعه ما سابقه طولاني دارد. هرچند كه در گذشته اين بيماري را از فرد مخفي مي‌كردند، اما امروزه در اخلاق پزشكي مخفي كردن بيماري از فرد مبتلا مذموم دانسته مي‌شود. او اضافه كرد: طي تجربيات به دست آمده، سرطان موجب ژرف‌انديش‌تر و مهربا‌ن‌تر شدن افراد مي‌شود و به گفته خود آنها دريچه جديدي را رو به جهان برايشان مي‌گشايد. افرادي هستند كه سالگرد سرطان گرفتن‌شان را جشن مي‌گيرند چرا كه معتقدند پس از بيماري معناي زندگي را دريافته‌اند. او تصريح كرد: شنيدن و گفتن خبر بد، مستلزم مهارت‌هايي فراتر از روش‌هاي علم پزشكي است و مهارت‌هاي وجودي و اصيل را مي‌طلبد؛ چرا كه قرار نيست خبر بد براي جلب رضايتمندي بيمار پوشانده شود و رعايت صداقت مقدم بر مصلحت است. به گزارش ايسنا، نمازي با اشاره به اينكه بزرگ‌ترين مشكل بيماران مبتلا به سرطان و بيماري‌هاي مشابه، بحران اعتماد است، خاطرنشان كرد: گفتن خبر بد به اطرافيان پيش از اطلاع خود بيمار، ناخواسته اين ديدگاه را براي بيمار تداعي مي‌كند كه هميشه موضوعاتي وجود دارد كه به او گفته نشده و بي‌خبر است.

 

نظرات کاربران

متن نظر شما چیست

ارسال نظر

اطلاعیه :

چرا ما را انتخاب کنید ؟

محصولات با کیفیت

محصولات با کیفیت با گواهی سلامت و استاندارد

img

قیمت مناسب

ارائه محصولات با قیمت مناسب در کنار کیفیت عالی

img

دسترسی آسان

خرید و مشاوره آسان برای خرید و نمایندگی پخش

img